امروز

سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۱:۱۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

ایران امروز / سید محمدامین خاتمی اظهار کرد: انتگرال جزء یکی از کاربردی‌ترین مسائل در ریاضیات است که در شاخه‌های مهندسی کاربرد زیادی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند ادامه داد: این مبحث، در رشته‌های دیگر نیز کاربرد دارد و ساده‌ترین کاربرد آن در پیدا کردن مساحت است که با کمک انتگرال می‌توان به سادگی آن را محاسبه کرد.

وی با اشاره به پیشنهاد حذف انتگرال از کتب درسی مدرسه، افزود: ممکن است دو دلیل برای حذف این مبحث وجود داشته باشد.

این مدرس ریاضی ادامه داد: یکی از این دلایل، امکان دارد کاهش ساعات درس ریاضی و اعطای وقت این درس به دروس دیگر باشد که موجه نیست.

خاتمی اظهار کرد: دلیل دوم شاید مربوط به درصد کم حل مسائل مربوط به انتگرال در کنکور سراسری توسط دانش‌آموزان است که که باز هم توجیه‌پذیر نیست.

وی افزود: برای حل این مشکل، می‌توان مبحث انتگرال را در دو قسمت و در سال‌های مختلف آموزش داد تا  دانش‌آموزان به تدریج یاد  گیرند و در کنکور موفق‌تر شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند بیان کرد: بازنگری سرفصل‌های درسی زیر نظر متخصصان آموزشی یک ضرورت است که متاسفانه در ایران بسیار کم دیده می‌شود.

بازنگری‌ها متناسب با نیاز روز باشد

خاتمی با تاکید بر تغییر کتب درسی طی سال‌ها با نظر کارشناسان هر حوزه، اظهار کرد: با توجه به پیشرفت‌های روز باید بازنگری‌ها در دروس بیشتر صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه نباید از این نکته غافل شد که باید بازنگری زیر نظر متخصصان باشد، تصریح کرد: اگر قرار است در مورد کتاب‌های ریاضی بازنگری شود، باید این نکته درنظر گرفته شود که انتگرال یکی از مباحثی است که می‌توان با آن و به وسیله آن کاربرد ریاضی را به دانش‌آموزان نشان داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند با بیان اینکه در سال‌های اخیر در دروس دانشگاهی بازنگری‌هایی از سوی وزارت علوم انجام شده است، افزود: بازنگری‌ها بسیار دیر صورت می‌گیرد.

خاتمی با بیان اینکه باید دروس دانشگاهی به گونه‌ای براساس نیاز بازار بازنگری شوند که افراد توانایی لازم برای ورود به بازار داشته باشند، تصریح کرد: اگر به خوبی دانش‌آموزان در مدرسه، مبحث انتگرال را یاد نگیرند، در دانشگاه مشکل خواهند داشت.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد